pátek 1. prosince 2017

Elasticsearch 6.0 se blíží

V říjnu mi přistála do mailu pozvánka na výlet do do Mnichova s firmou Elastic. Docela jsem se těšil, než jsem zjistil, že Octoberfest se navzdory jménu konal už v září. Sice to tedy bylo bez piva, ale aspoň si většinu představených novinek pamatuju.

Mimochodem, Elasticsearch verze 6.0 bude představen 6. prosince 2017 v 17.00 hodin. Pokud máte chuť, můžete celou událost sledovat online.

Protože jsme Elasticsearch na blogu chvíli zanedbávali, vypíchnu tu pár novinek verze 6.0 (a někdy i 5.0).

Šifrování (5.x)

Pokud ukládáte do Elasticsearch citlivá data, existuje nepodporovaná (ale vyzkoušená) cesta, jak zašifrovat celý index na disku.

Jestli se smíříte s cca 5% poklesem výkonnosti, můžete celý index zašifrovat pomocí standardního dm-cryptu.

Painless (5.x)

Skriptování v Elasticsearch je sice mocná zbraň, ale také zdroj bezpečnostních problémů. V minulosti Elastic používal jako defaultní skriptovací jazyk Groovy, který se jim ovšem nikdy nepodařilo pořádně sandboxovat.

Problém se spíše obcházel pomocí pojmenovaných skriptů definovaných v konfiguraci Elasticsearch a odkazovaných pouze jménem, což bylo dost nepraktické.

Řešením je nový jazyk Painless, který je v podstatě totožný s Groovy, ale neobsahuje "nebezpečné" metody.

Elastic Cloud Enterprise (X-Pack)

Několik našich zákazníků provozuje víc Elasticsearch clusterů. Koneckonců, sám Elastic doporučuje monitoring umístit do samostatného clusteru - takže i pro základní použití jsou potřeba dva clustery.

Spravovat pár takových clusterů může být klidně práce na plný úvazek. To by ale znamenalo, že provozovat vlastní cloudové řešení bude práce na pár desítek úvazků?

cluster management

Ne. Celý Elastic Cloud spravuje 5 lidí. Proč? Protože mají vymakaný administrační nástroj, který je teď nově k dispozici i pro zákazníky Elasticu.

Elastic Cloud Enterprise je vlastně virtualizační nástroj. Jednotlivé clustery a nody jsou vytvářeny a spouštěny podle potřeby, je možné jednoduše měnit jejich umístění, velikost a dokonce bezodstávkově updatovat cluster na novější verzi Elasticsearch.

Samozřejmě je možné mít clustery s různou verzí Elasticsearch vedle sebe.

Machine learning (X-Pack)

Osobně považuji strojové učení za největší pecku v novém Elasticsearch a mrzí mě, že jsem ho ještě nestihl vyzkoušet.

Je to totiž první "strojové učení pro blbé" - není třeba vytvářet žádné neuronové sítě, prostě přidáváte data do Elasticsearch a ten si průběžně vytváří model a dokáže upozornit na anomálie.

machine learning

Strojovému učení v Elasticsearch se budu určitě ještě tady na blogu věnovat.

Predictions API (X-Pack, 6.2)

Když už máme strojové učení, další logický krok je predikce. K dispozici bude asi až ve verzi 6.2.

Performance monitoring (X-Pack, 6.X)

Elastic poslední dobou hojně nakupuje další firmy. Strojové učení je výsledkem akvizice, výsledkem dalšího nákupu je vstup na pole performance monitoringu.

performance-monitoring

Mrkněte na stránky firmy opbeat, kde si uděláte obrázek, co se chystá.

Žádné komentáře:

Okomentovat