úterý 17. ledna 2017

Pondělní střípky z 16.1.2017

Dnešní střípky jsou samá bezpečnostní chyba.

Uber otevírá data

Uber oznámil, že se chystá otevřít data o dopravě, která nasbíral za dobu svého fungování.

Zatím to vypadá, že budou přístupná pouze přes proprietární prohlížeč a nikoliv ve formě API. To nás trošku mrzí. Navíc máme obavy o to, zda budou dostatečně anonymizovaná, protože Uber je s bezpečností historicky dost na štíru.

Rozhodně se ale na výsledek dost těšíme - mrkněte se třeba co se stane, když ve Washingtonu přestane jezdit metro. Jestli vás to taky zajímá, zaregistrujte se přímo u Uberu, dostanete info hned, jak budou data k dispozici.

A jestli to tu čte někdo z Magistrátu hlavního města Prahy, zaregistrujte se teď hned povinně!

PS: Pan náměstek pro dopravu už nemusí, toho jsem zaregistroval já.

MongoDB ransomware

Ještě jedno bezpečnostní upozornění. Rozmohl se nám tady takový nešvar - lidé často vystavují na internety databáze a kašlou na bezpečnost.

Pak se nemůžou divit, že jim někdo zašifruje data a pak požaduje výkupné. Minulý týden to postihlo více než 10 000 instalací MongoDB.

My se věnujeme hodně Elasticsearch, takže jsme si udělali malou statistiku.

A co myslíte? Našli jsme víc než 1 000 volně přístupných Elasticsearch instancí za jedno odpoledne. Mimochodem Martin na tohle téma připravuje blog :)

Pokud je to i váš případ, tak se zastyďte a koukejte si to dát do pořádku.

Shift

Něco užitečného nakonec. Jestli máte víc e-mailových účtů, mohla by se vám hodit aplikace Shift. Umí jedinou věc - bleskově přepínat mezi jenotlivými účty u GMailu a webového Outlooku. A to jak mail, tak kalendář a disk.

Pro lidi, kteří jsou zvyklí používat primárně mail v prohlížeči to může být zajímavá alternativa ke spoustě otevřených záložek v prohlížeči. Mrkněte na podrobnější popis.

Žádné komentáře:

Okomentovat