středa 1. července 2015

BorIS - hodně muziky za málo peněz

O tom, že BorIS je elektronická databáze pro evidenci výkonů v terénních programech drogových služeb jsem tu psal v říjnu 2013 a v březnu 2014. BorIS nyní slaví tři roky provozu, hodilo by se proto v krátkosti poděkovat, zhodnotit a tak.

Děkuji všem organizacím působících v drogových službách, které se nebojí přejít k systému Boris a také všem, kteří se na vývoji a rozvoji Borise podílí (bez nároku na honorář). Pro tyto všechny mám dobrou zprávu, Boris jede a vedle terénních programů se na něj mohou po prázdninách těšit i pracovníci K-center.

Je pro nás velmi obtížné vysedávat na poradách, pojídat chlebíčky (hlavně ty s vajíčkovou polevou) a plkat o tom, jak je co složité, jak to má spoustu aspektů, dopadů a legislativních omezení. Ačkoliv nemáme podporu shora, Boris už tři roky bez výpadku funguje, a i když to někdy bolí, je pravidelně aktualizován.

Doufáme, že jednou zlomíme představy, že:
  • Software doporučovaný státním úředníkem je ten nejlepší.
  • Přechod na nový systém je masakr. 
Věřím, že tři roky fungování jsou již dostatečnou garancí, že Borise stojí za to alespoň vyzkoušet.

Borise aktuálně používá šest organizací v šesti krajích ČR. Získáváme tak velmi cenná statistická data, která se někomu nemusí líbit, ale uživatelé drog tu jsou a budou a my si myslíme, že se jim má pomáhat.

Jak jsem již uvedl, po prázdninách spustíme verzi pro K-centra, dalších plánů máme spoustu a budeme rádi, pokud je i s Vaší pomocí budeme moci realizovat. Zapojit se může každý.

Na konec ještě pár důležitých informací pro:

Zájemce:

Boris je neziskový opensource projekt. Licence je tedy zdarma. Organizace, která používá Borise hostovaného u nás, platí Kč 1.000,00 měsíčně na provoz a drobný rozvoj. Pokud byste si chtěli Borise nainstalovat k Vám na server a pak se o provoz starat, neplatíte nic. Zkušenost říká, že to není dobré rozhodnutí (problémy se zálohováním a zabezpečením dat máme vyřešeny v rámci naší infrastruktury).

Pro používání systému tedy nepotřebujete vlastní hardware, vše běží na našich zabezpečených a zálohovaných serverech, podepíšeme smlouvu, dostanete přístupy a můžete pracovat.

Systém komunikuje i se státní správou, pro níž generuje nejrůznější výstupy. Je navržen přímo terénními pracovníky, nikoliv úředníky. Věříme proto, že práce s přechodem na nový systém budou velmi brzy vyváženy úsměvy na tvářích pracovníků Vaší organizace.

Techniky:Žádné komentáře:

Okomentovat