pondělí 9. června 2014

Analýza? Prototyp? Obojí!

Prototyp > analýza

Je známo, že prototyp/mock up uživatelského rozhraní, pokud je tvořen správně, dokáže zcela nahradit značnou část úvodní analýzy. Zejména v případech, kdy je zákazník technikou nepolíben, nemá podle mého valný smysl předvádět znalosti UML modelování a zahrnovat ho desítkami diagramů a mnoha stránkami popisu. Ukázaná platí!


Všichni víme, jak k UML diagramům přistupuje standardní projektový manažer – v lepším případě přizná, že tomu vůbec nerozumí, v horším vše schválí a v dalších fázích projektu není o překvapení nouze.
Entity diagram
Takhle si tu aplikaci představujete?

Oproti tomu v případě prototypu zákazník ihned vidí, jak celá aplikace funguje a velmi rychle je odhalena většina nedomyšleností v zadání, resp. velmi rychle se zjistí, co je jak drahé na vývoj. Z toho důvodu se v rámci prototypování ještě výrazně mění zadání, což má hodně pozitivní dopad na použitelnost výsledného produktu.
Ve Fragarii se tedy snažíme nechat si entitní UML model "pro sebe" a zákazníkovi představujeme rovnou uživatelské rozhraní aplikace – UI prototyp.

Bootstrap > Balsamiq

Standardem pro vytváření prototypů je nástroj Balsamiq Mockups, s jehož pomocí dokáže navrhnout uživatelské rozhraní téměř kdokoliv.
Důležitou výhodou nevýhodou vlastností Balsamiq je, že obrázky, které z něho lezou jsou schválně jednoduché a ošklivé (wireframes). To má odvést zákazníka od nepodstatností jako jsou barvy tlačítek, fonty a umožnit mu soustředit se na podstatu věci.
Pokud zákazník s wireframes již pracoval, tak to může fungovat. Pokud je vidí poprvé, míra jeho zmatení je značná.

My jsme od wire-frames v Balsamiqu přešli rovnou k prototypování frontendu v HTML a CSS. Proč?

Rychlost

"Nastřelit" jednoduchou stránku v Bootstrapu umím skoro stejně rychle, jako jí nakreslit v Balsamiqu. A to jsem mezi kolegy spíš z pomalejších – nepoužívám totiž vim :-).

Reálnost

Výsledný prototyp vypadá jako reálná webová aplikace, což je z pohledu zákazníka jistě plus.

Interaktivita

Většina moderních webových aplikací používá ve velké míře Javascript a naše nejsou výjimkou. Problém je, že real time vyhledávání v seznamu faktur prostě na obrázku neukážeme. A dlouze o tom mluvit je takové – plytké.
Takže zapojíme Javascript (jasně, Angular.js) a můžeme zákazníkovi rychle ukázat, jak se budou jednotlivé prvky na stránce chovat.

Reálná data

Lorem ipsum a jeho česká verze Blábot je určitě užitečná věc, ale opět – není nad reálná data.
Pokud se nasypou do Google Spreadsheet, dají se jednoduše načíst jako JSON a zobrazit v prototypu.

Budoucí využitelnost

Jsou dvě možnosti, buď se prototyp zahodí s tím, že dobře posloužil jako zadání/analýza, nebo se "obarví" a frontend aplikace je na světě.

Takže?

Nikdy neříkej nikdy, ale u nás teď děláme prototypy jen interaktivní a pouze v HTML.

Žádné komentáře:

Okomentovat