úterý 11. března 2014

BorIS - moderní systém pro nepopulární sektor

O Borisovi jsme na blogu už jednou psali. Jen pro připomenutí: BorIS je elektronická databáze evidence výkonů v terénních programech drogových služeb. Pracovníci neziskové organizace zadávají a sdílí (mezi sebou) data o klientech a provedených výkonech – to znamená konzultace, terapie, výměny jehel, prohlídky a podobné záležitosti.

Boris kromě usnadnění spolupráce v týmu následně generuje nejrůznější tiskové výstupy a statistiky, které neziskovky nutně potřebují k prezentaci svojí činnosti pro státní úřady, žádosti o granty a dotace atd.
V době "před Borisem" bylo tvoření statistik oblíbenou víkendovou činností, kdy lidi z neziskovek místo pomáhání potřebným zápasili s Excelem.

Do projektu jsme se pustili se středočeským Semiramis o.s. (Semiš). Původně se nám do toho příliš nechtělo, protože už přece musí existovat systém, který toto řeší. Notabene, když na Úřadu vlády a kdovíkde ještě potřebují mít přehled o rizikové skupině našich spoluobčanů ("rychlé jehly").

Jenže – existující softwarové nástroje jsou podobně dobré, jako většina IT řešení ve státní správě. Takže jsme přestali pátrat a děláme Borise.

Poprvé jsme projekt představili odborné veřejnosti na Adiktologické konferenci (17.10.2013). Aktuálně systém používá již šest organizací z různých koutů naší vlasti a další postupně přibývají.

Boris je opensource řešení, licence je pro neziskovky zdarma. Jedná se o webovou aplikaci (Python/DjangoMySQLBootstrap), která běži v našem cloudu. Takže se jedná o cool technologie, v nichž je radost pracovat.

Co dál?

Nyní připravujeme větší kampaň a osvětu, abychom o Borisovi dali vědět všem organizacím, které působí v terénních programech drogových služeb. Připravujeme příspěvek na další konference a snažíme se ve spolupráci se Semišem předvádět Borise v konkrétních zařízeních (je jich docela hafo).
Minimálně jednou za půl roku spouštíme novou verzi, která obsahuje funkční rozšíření z námětů od stávajícíh uživatelů.
Příští verze bude zaměřena na další vylepšení Evidence výkonů.

Zapojte se!

Ačkoliv se my Češi považujeme za národ štědrý a celkem pomáháme, s podporou organizací, jež se starají o drogově závislé, je to tragédie. Chápu, že podpora feťáků je z určitého pohledu sporná, na druhou stranu samo se to neudělá.

Je samozřejmě jednodušší uchlácholit svědomí koupí plyšáka v metru, ale nechcete podpořit něco, co opravdu pomáhá potřebným?

Budeme moc rádi, pokud by se chtěl kdokoliv zapojit a podílet se:
 • na rozvoji systému: projekt děláme ve volném čase a vývojářských kapacit není nikdy dost,
 • na marketingu: chceme projekt umístit na hithit.cz, ale nemáme s tím žádné zkušenosti,
 • dalších činnostech jako je školení, propagace, prezentace softwaru,
 • finančně: ať už přímo podpořit Semiš nebo zasponzorovat vývojáře.
Na všechny dotazy a náměty rádi odpovíme, stačí nám napsat, případně koukněte na www.bor-is.cz.

Díky moc!

2 komentáře:

 1. Super aktivita! jen mi chybi v tomhle postu i na bor-is.cz odkaz na zdrojaky (https://github.com/fragaria/BorIS).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za užitečnou připomínku. Na web jsme přidali "form me on github" ribbon.

   Vymazat