pondělí 3. února 2014

Chraňte svoje hesla! Aneb kdo si to má všechno pamatovat?

Před časem jsem řešil s dlouholetým zákazníkem problém v námi dodaném systému. Abych mohl problém analyzovat, potřeboval jsem do onoho systému přístup, který jsem však neměl. V rámci zrychlení celé akce došlo k tomu, že mi zákazník své přihlašovací údaje začal diktovat do telefonu (ano, ani to není ideální). Pozorně jsem začal psát. "Uživatelské jméno je Petr, vše malými písmeny." "A heslo je Petr1959, také malými písmeny," sdělil mi pan Petr Novák.

Na první pohled je jasné, že s heslem není něco v pořádku. Nicméně dnes nechci psát o tom, že heslo typu "petr1959" je úplně k ničemu, ale chci psát o tom, jak si pamatovat hesla, pokud jich máte opravdu hodně, chcete je mít stále k dispozici a zároveň chcete, aby tato hesla byla alespoň trochu v bezpečí.

Požadavky na "systém", kterému hesla svěřím:
 • bezpečnost dat - nemohu o hesla jednoduše přijít / zálohování
 • přístupnost - potřebuji hesla když sedím u počítače, stejně tak když jsem někde v terénu jen s mobilním telefonem
 • opensource - systém úschovy hesel by neměl být služba typu LastPass, což není z důvodu, že bych za to nechtěl platit :-)
 • sdílení hesel - možnost některá hesla sdílet s někým jiným
 • nezávislost na platformě - OS X, Windows, Linux, Android, IOS...
 • integrace do webového prohlížeče - Nice To Have :-)
Password Gorilla
Při hledání jsem našel jen několik aplikací pro ukládání "hesel", které by splňovaly to, co jsem požadoval. Nakonec jsem zvolil aplikaci Password Gorilla pro desktop a pro Android aplikaci PasswdSafe.

Takže jak jsou na tom mé jednotlivé požadavky vs. realita?


Bezpečnost dat

Díky tomu, že jsou "hesla" ukládána v datovém souboru, není nic jednoduššího, než tento soubor přidat do běžné zálohy. Datový soubor mám samozřejmě zabezpečen dostatečně dlouhým heslem (30+ znaků).

Přístupnost

Datový soubor mám uložen "v cloudu" (Google Drive, Dropbox...), čímž ho mám přístupný na všech zařízeních, kde ho potřebuji. Na Mac mám soubor syncovaný přes Insync. Na Android pak otevírám datový soubor přes standardní Drive aplikaci v readonly režimu, což mi dostačuje.

Opensource

Jak Password Gorilla, tak i PasswdSafe jsou opensource projekty.

Sdílení hesel

Tam, kde potřebuji hesla sdílet s někým dalším (například všemožné webové přístupy do různých služeb), mám tato hesla uložena ve vlastním datovém souboru, který v "cloudu" s dotyčným sdílím.

Nezávislost na platformě

Celé řešení mám vyzkoušené pouze na OS X a Android, ale předpokládám, že vše bude fungovat stejným způsobem i na ostatních platformách, viz. informace na GitHubu.

Integrace do webového prohlížeče

Tohle jsem zatím nevyřešil a zatím ani nenalezl nikoho, kdo by ve stacku mnou vybraných aplikací vyřešil. Zároveň se ale ukazuje, že tento požadavek pro mě není zásadní a v tuto chvíli mě příliš nevadí.

PasswdSafe

FAQ - aneb na co je dobré ještě myslet


Na Androidu mám nainstalovanou aplikaci PasswdSafe, ale když chci otevřít datový soubor z aplikace Drive, tak ten se nedá otevřít.

Datový soubor je potřeba pojmenovat tak, aby měl příponu ".psafe3".

Jaká všechna hesla si tedy reálně musím zapamatovat?

Jednoznačně je potřeba si zapamatovat heslo k datovému souboru. Tím, že budete datový soubor pravděpodobně "odemykat" poměrně často, neměl by být problém si složité heslo brzy zapamatovat.

Další heslo, které by bylo dobré si zapamatovat, je do vašeho "cloudu", ideálně s dvou úrovňovou autorizací. Představte si situaci, kdy budete v zahraničí a přijdete o notebook i mobilní telefon a záloha bude tisíce kilometrů daleko. V tuto chvíli musíte být schopni zprovoznit celé řešení na novém zařízení, což bude předpokládat i to, že jste si schopni stáhnout datový soubor z vašeho cloudu.

Závěr

Závěrem už jen budu konstatovat, že jsem s výše popsaným řešením pro tuto chvíli spokojený. Minimálně jsem se s kvalitou hesel posunul z "nuly na sto", což považuji za dobrý první krok.

A co vy? Jak se staráte o svá hesla? Také stále ještě používáte stejné heslo na všech používaných službách? Co na to Petr Novák? :-)


P.S.: Petr Novák je osoba smyšlená, nicméně příběh ze začátku blogpostu je skutečný. Nejvíc zarážející na tom pro mě je, že Petr si vylepšil heslo o rok svého narození po tom, kdy mu před dvěma lety někdo vykradl databázi klientů (několik desítek tisíc kontaktů). Pravdou ale je, že tehdy měl uživatelské jméno i heslo stejné 1:1 :-)

4 komentáře:

 1. https://github.com/yaccz/cpk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. díky, rád se podívám. Btw, nebylo by dobrý si na tenhle tvůj projekt dát lightningtalk na Pražském PyVu?

   Vymazat
 2. používám http://keepass.info/
  a bylo mi doporučováno https://lastpass.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Keepass jsem také koukal, ale bylo to moc "windowsí", tak jsem koukat přestal :-) Co se Lastpass týká, tak tam mi vadí ta závislost na někom třetím.

   Vymazat