pondělí 27. ledna 2014

Jak děláme open source

Dnes jsem se v rámci úklidu (především duševního :-)) zamyslel krom jiného i nad tím, co vše z naší práce publikujeme jako "open source" a co jsme nad tímto open source vystavěli.

Ella - Django powered CMS


Co je Ella? Oficiální popis říká: "Ella je open source CMS založené na Django frameworku. Původně vznikala jako CMS pro magazíny společnosti CentrumHoldings (především Žena.cz) s ambicemi stát se hlavním CMS pro všechny obsahové weby od lifestylových e-časopisů se střední návštěvností až po zpravodajské servery s návštěvností v řádech miliónů zobrazení denně."

V CentrumHoldings bohužel nečekala na Ellu příliš dlouhá budoucnost, zejména z důvodu celkového odklonu CentrumHoldings od Pythonu. My jsme naštěstí Elle nikdy nepřestali důvěřovat a zůstali jsme v kontaktu s jejími původními vývojáři. S těmi jsme na její záchranu založili občanské sdružení Pyvec, které však velmi brzy Ellu přerostlo. O tom ale až někdy jindy.

Časem se nám podařilo Ellu prosadit i do společnosti Sanoma, kde nad ní bylo spuštěno několik zajímavých webů - Květy, Vlasta, Dům a zahrada...

Náš největší projekt na Elle je Investičníweb.cz. Ella pohání například i Věrnostní program společnosti Mountfield.

Naši přátelé ze společnosti BermanBraun (bývalé Whiskey Media) pak na té stejné Elle provozují weby s výrazně větší návštěvností převyšující počet obyvatel ČR - Tested.com, Mom.me, Anime Vice...

Zdrojové kódy Elly naleznete na GitHubu a pokud vás zajímají čísla, tak zde je i několik grafů. Instalační balíček najdete na Pypi, kde má Ella každý měsíc tisíce stažení.GAP a GAPI


V minulém blogu jsme již o knihovně GAP a GAPI psali, takže zde přidám již jen několik čísel z GitHubu a Pypi.


BorIS


BorIS je projekt našich zaměstnanců, kteří na něm pracují většinou ve volném čase. I o tomto projektu jsme již psali, takže uvedu jen odkaz na GitHub a informaci o tom, že BorISe používá již cca 10 zařízení z ČR. Tím však ambice projektu zdaleka nekončí a těšíme se na to, až hranice ČR překročíme.


A co ještě máme?


Dál už toho "moc" není, jen několik malých knihoven, pár komitů do knihoven někoho jiného a samozřejmě také řadu plánů do budoucna. Tím nejsmělejším je asi dostat naší HTML5/JS/CSS aplikaci jako výchozí "example" aplikaci v projektu Apache Cordova. Tak uvidíme jestli se nám to povede.

No a to je asi vše. Až budu příště zas "uklízet", zkusím o tom něco napsat.

Žádné komentáře:

Okomentovat